مقالات

انواع مداد و معرفی کاربردهای آن ها

معرفی انواع مداد

انواع مختلف مداد چیست؟ انواع مختلف مداد چیست؟ چه تفاوتی بین آنها وجود دارد؟

احتمالاً هیچ هنرمندی نمی‌تواند زندگی بدون مداد را تصور کند. آیا کسی از شما تاریخچه مداد را می‌داند؟ یا مداد چگونه ساخته می‌شود؟ اگر نه، شما را به خواندن این پست از فروشگاه اینترنتی اداری مالز تشویق می‌کنم. فروشگاه اینترنتی اداری مالز یکی از مراکز مهم فروش انواع ماشین های اداری و همچنین برای خرید لوازم التحریر ارزان در تهران است.

مداد چیست؟

به طور خلاصه مداد ابزاری برای نوشتن روی کاغذ یا چوب است و یکی از تجهیزات مهم در لوازم التحریر به شمار می‌رود. رنگ مشکی یا خاکستری و امکان پاک کردن کتیبه اعمال شده با کمک مداد مشخص می‌شود.

امروزه مداد میله‌ای نازک از گرافیت و کائولن در یک قاب چوبی است. همانطور که با آن نقاشی می‌کنید، گرافیت با هم برخورد می‌کند و روی سطح کارت یا چوب باقی می‌ماند.

زمانی که گرافیت بیرون زده مسدود یا کند می‌شود، مداد را باید با برش قسمت چوبی قاب تیز کرد تا به گرافیت که دورتر است برسد. به این ترتیب، مداد کاهش می‌یابد، این یک ابزار نوشتن یکبار مصرف است.

سختی و سایه مداد به نسبت گرافیت و کائولن مخلوط شده با آن بستگی دارد. هر چه گرافیت بیشتر باشد، مداد تیره‌تر و نرم‌تر است. مقدار زیاد کائولن مداد را سخت‌تر و روشن‌تر می‌کند.

انواع نمادهای مداد

انواع مدادهایی که اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرند، مدادی هستند که با علامت HB (یا F) مشخص شده‌اند. HB به معنای “سخت و سیاه” است.

مدادهایی با مقدار گرافیت بیشتر با نماد B، B2، B3 و غیره مشخص می‌شوند.

 

در حالی که مدادهایی با کائولن بیشتر H ، H2، H3 و غیره هستند. هر چه عدد نزدیک B بیشتر باشد، مقدار گرافیت بیشتر است و بالعکس، هر چه مقدار کائولن مداد بیشتر باشد، عدد بیشتری در کنار علامت H قرار می‌گیرد.

مدادها را می‌توان بر اساس کاربردشان دسته بندی کرد. در طراحی فنی از مدادهای سخت (که با حرف H مشخص شده‌اند) و در طراحی هنری از مدادهای نرم (با علامت B) استفاده می‌شود.

20 درجه مختلف از سختی مدادهای هنری وجود دارد: EE، 12B، 8B، 7B، 6B، 5B، 4B، 3B، 2B، B، HB، F، H، 2H، 3H، 4H، 5H، 6H، 7H، 8H. ، 9H و 4 درجه سختی مدادهای معمولی (از 1 تا 4).

انواع مختلف مداد

مداد گرافیتی

مدادهای گرافیتی ترکیبی از گرافیت و خاک رس هستند که به هنرمندان امکان می‌دهد تصاویر واقعی ترسیم کنند، خطوطی رسا ارائه دهند، دستورالعمل‌های نور ایجاد کنند و موارد دیگر را با تطبیق پذیری فوق‌العاده انجام دهند.

انواع مداد گرافیتی

این مدادها به دلیل نرمی خود ممکن است کمی سریع‌تر از برخی مدادهای دیگر فرسوده شوند و یکی از انواع مداد موجود در بازار است.

مداد گرافیتی جامد

مداد گرافیتی جامد (که به آن مداد بدون چوب نیز می‌گویند) بیشتر برای هنر و طراحی استفاده می‌شود. در حالی که یک مداد استاندارد یک هسته نازک از گرافیت (به طور کلی، گرافیت مخلوط با خاک رس) در داخل یک بدنه چوبی است، یک مداد گرافیتی جامد چوب را از بین می‌برد.

مداد گرافیت مایع

یکی دیگر از انواع مدادها، مداد گرافیت مایع محصولی است که به شما امکان می‌دهد با استفاده از یک مایع جلوه‌های مداد گرافیتی و طرح‌های مداد معتبر بسازید. مداد گرافیتی رنگ‌های مختلفی دارد.

یکی از محبوب‌ترین مدادهای مایع دریوان است. دریوان شش رنگ مختلف به ما ارائه می‌دهد: قرمز، آبی، زرد، خاکستری 3 و خاکستری 9. آنها را می‌توان به راحتی با آب رقیق کرد.مداد مایع را می‌توان با قلم مو، نوک یا سایر ابزارهای هنری اعمال کرد.

انواع مداد گرافیت مایع

گرافیت مایع همچنین به عنوان یک “سرب مایع” در یک قلم توپ استفاده می‌شود که توسط Don Doman و ” شرکت قلم و مداد اسکریپتو” ساخته شده است.

مداد ذغالی

مدادهای ذغالی در انواع سبک‌های مختلفی موجود هستند. مدادهای ارائه شده در عکس عبارت‌اند از: مداد ذغالی چوبی، ذغال کاغذی بسته بندی شده و مداد ذغالی سفید. ذغال چوب رنگ‌های غنی و کنتراست بالا تولید می‌کند.

انواع مداد ذغالی

این مداد خاص نسبت به مدادهای دیگر شکننده‌تر است و به راحتی لک می‌شود. در صورت مرتکب اشتباه، محو کردن ذغال چوب یا پاک کردن کامل آن از روی کاغذ آسان است.

مدادهای ذغالی اغلب در نقاشی‌های فوتورئالیستی و دیگر نقاشی‌های ظریف و دقیق استفاده می‌شوند، در حالی که از علامت گذاری دست کاربر جلوگیری می‌کنند.

مداد کربن

مداد کربن ترکیبی از ذغال چوب و گرافیت است. کربن طبیعی به سخت (از تراشه‌های چوب ذغال شده) و نرم تقسیم می‌شود.

مدادهای کربنی نرمی ثابتی دارند، برای ترکیب و بافت عالی، آنها یک خط ضخیم و سخت برای پاک کردن باقی می‌گذارند.

مداد رنگی

ابزاری برای نوشتن و طراحی که از پاستل‌های رنگی، ذغال چوب، گچ یا مواد دیگر ساخته شده است. این مدادها اغلب برای طراحی و رنگ آمیزی توسط کودکان و معماران استفاده می‌شود.

برخلاف مدادهای گرافیتی و ذغالی، مغزهای مداد رنگی بر پایه موم یا روغن هستند و حاوی نسبت‌های متفاوتی از رنگ‌دانه‌ها، مواد افزودنی و مواد چسبنده هستند.

انواع مداد رنگی

مدادهای محلول در آب (آبرنگ) و مدادهای پاستلی و همچنین سرب‌های رنگی برای مدادهای مکانیکی نیز تولید می‌شوند.
در میان رنگ‌های موجود، مداد سفید نیز وجود دارد.

مدادهای چرب

گریس یک ابزار نوشتن مومی است که به عنوان مداد مومی، نشانگر چینی یا مداد چینی نیز شناخته می‌شود (به ویژه در انگلستان). این یک ابزار تحریر ساخته شده از موم رنگی سخت شده است و برای علامت گذاری روی سطوح سخت و براق غیر متخلخل مفید است.

چنین سطوحی شامل چینی، شیشه، سنگ، سنگ صیقلی، پلاستیک، سرامیک و سایر سطوح لعاب‌دار، لاکی یا صیقلی و فلز و همچنین کاغذ براق است که برای چاپ عکاسی (به ویژه برای صفحات تماس)، اشعه ایکس و برای علامت گذاری ویرایش‌ها روی نوار صوتی و فیلم آنالوگ.

انواع مداد چرب

به دلیل توانایی نوشتن روی شیشه، اغلب در آزمایشگاه‌های شیمی برای علامت گذاری ظروف شیشه‌ای استفاده می‌شود. همچنین برای برچسب زدن ژل‌های نورپردازی تئاتر استفاده می‌شود.

علاوه بر این، اغلب به عنوان ابزار علامت گذاری ساختمانی یا دستی استفاده می‌شود، زیرا به ندرت سطحی را که روی آن استفاده می‌شود خراش می‌دهد. ممکن است برای علامت گذاری سطح خیس استفاده شود. آنها همچنین مورد علاقه برخی از هنرمندان سنتی هستند.

مداد مکانیکی

یکی دیگر از انواع مداد، مدادهای مکانیکی است که با قاب پلاستیکی یا فلزی شبیه به خودکار تولید می‌شوند. این مدادها از کارتریج‌های گرافیتی قابل تعویض استفاده می‌کنند که با پوشیدن آن‌ها بیشتر کشیده می‌شوند.

مدادهای خودکار به شما این امکان را می‌دهند که از میله‌های گرافیتی نازک‌تر استفاده کنید و در نتیجه خطوط بسیار نازک‌تری به دست آورید.

در آخر، مدادها یکی از موارد مهم در لیست لوازم التحریر اداری، مدارس و …  محسوب می‌شود. برای خرید اینترنتی لوازم التحریر می‌توانید به فروشگاه اینرنتی اداری مالز مراجعه کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.