مقالات

تفاوت پرینترهای لیزری و جوهرافشان چیست؟

تفاوت پرینترهای لیزری و جوهرافشان

هنگامی که به دنبال ماشین های اداری از جمله چاپگر همه کاره در شهر تهران می‌گردید، احتمالاً با دو نوع متمایز برخورد کرده‌اید، چاپگرهای جوهرافشان و لیزری. این که تفاوت بین پرینترهای لیزری و جوهرافشان دقیقاً چیست؟

تفاوت پرینترهای لیزری و جوهرافشان

به بیان ساده، یک چاپگر جوهرافشان کاغذها را با جوهر چاپ می‌کند، در حالی که چاپگر لیزری اسناد را با لیزر چاپ می‌کند.

سرعت، عملکرد و کیفیت تصویر هر چاپگر تحت تأثیر فرایندهای مختلف چاپ و اسکن است. اجازه دهید بیشتر به این موضوع بپردازیم و شما را آشنا کنیم.

مقایسه پرینترهای لیزری و جوهرافشان

یکی از تفاوت های اساسی بین پرینترهای جوهرافشان و لیزری نحوه عملکرد آنهاست. اگرچه هر دو متن و تصاویر واضح ایجاد می‌کنند، اما روش‌های آنها به طور قابل توجهی متفاوت است.

چاپگر جوهرافشان

  • چاپگرهای جوهر افشان از نازل های کوچکی استفاده می کنند که جوهر را مستقیماً روی صفحه می پاشند.
  • این رویکرد تصاویری با رنگ‌های درخشان تولید می‌کند و اگر به عکس‌ها، گرافیک‌ها یا تصاویر با وضوح بالا در مقالات خود نیاز دارید، جایگزینی عالی است.

پرینتر لیزری

  • چاپگرهای لیزری، به جای جوهر رنگی یا رنگ‌دانه، از پودر تونر استفاده کنید.
  • در یک دیسک حساس به نور، چاپگرهای لیزری نقاطی با بار الکترواستاتیک ایجاد می‌کنند که پودر تونر را جذب می‌کنند.
  • برای انتقال تونر به کاغذ و تعمیر آن از روش گرمایشی استفاده می‌شود.
  • چاپگرهای لیزری پرینت‌های سیاه و سفید و رنگی با کیفیت بالا تولید می‌کنند.

5 تفاوت مهم پرینترهای لیزری و چاپگرهای جوهرافشان

قبل از خرید پرینتر، باید به تفاوت پرینترهای لیزری و جوهرافشان فکر کنید.

عملکرد

نوع کارتریج‌های استفاده شده توسط هر چاپگر تفاوت اصلی چاپگرهای لیزری و جوهری است. کارتریج‌های تونر توسط پرینترهای لیزری استفاده می‌شوند، در حالی که چاپگرهای جوهرافشان از کارتریج‌های جوهر استفاده می‌کنند.

تفاوت عملکرد پرینترهای لیزری و جوهرافشان

یک پرینتر لیزری یک بار الکتریکی را برای هدایت محل و زمان پخش تونر روی کاغذ اعمال می‌کند. از سوی دیگر، فناوری چاپگر جوهرافشان کمی ابتدایی‌تر است، زیرا جوهر با حرکت کارتریج روی صفحه پخش می‌شود.

هزینه‌ها

انتخاب بهترین چاپگر برای نیازهای شما هزینه‌های زیادی دارد. سرمایه گذاری اولیه یک چاپگر لیزری می‌تواند به طور قابل توجهی بیشتر از چاپگر جوهر باشد که پرینترهای لیزری جایگزین گران‌تر هستند.

هزینه خرید و تعویض کارتریج نیز قابل تأمل است. جایگزینی تونر اغلب هزینه بیشتری دارد. اگرچه کارتریج‌های جوهر ارزان‌تر هستند، اما ممکن است نیاز به تعویض مکرر داشته باشند.

در دراز مدت، این ممکن است هزینه‌های شما را افزایش دهد. سرمایه گذاری در کارتریج‌های بازسازی شده گزینه دیگری برای کاهش بیشتر هزینه‌ها است.

فضا

اگر ایستگاه چاپ شما در یک مکان کوچک قرار دارد، چاپگر جوهرافشان ممکن است بهترین راه حل باشد. چاپگرهای جوهرافشان به اندازه کافی کوچک هستند تا روی میز یا قفسه قرار بگیرند. اگر قصد دارید ایستگاه چاپ خود را در آینده تغییر دهید، آنها نیز بسیار قابل حمل هستند.

از سوی دیگر، پرینترهای لیزری اغلب بزرگ‌تر هستند و ممکن است به فضای اختصاصی خود نیاز داشته باشند.

سرعت

تفاوت سرعت چاپ پرینترهای لیزری و جوهرافشان این است که در مقایسه با پرینترهای جوهرافشان، پرینترهای لیزری با کارتریج تونر سریعتر چاپ می شوند. عملکرد چاپگر یک بار دیگر سرعت چاپگر را تعیین می‌کند چاپگرهای جوهرافشان کندتر هستند زیرا به بارگذاری مجدد کاغذ بیشتری نیاز دارند و روند چاپ را حتی بیشتر کند می‌کند.

تفاوت سرعت پرینترهای لیزری و جوهرافشان

به عنوان مثال، چاپ تعداد زیادی صفحه در یک زمان ممکن است دشوار باشد، در حالی که قابلیت چاپگر لیزری امکان چاپ کارهای بزرگ‌تر را فراهم می‌کند.

کیفیت

وقتی صحبت از کیفیت چاپ می‌شود، ترکیب پرینتر لیزری و کارتریج تونر نتایج بهتری به شما می‌دهد. دقت چاپگر لیزری به سختی با چاپگر جوهرافشان مطابقت دارد.

هنگام استفاده از چاپگر جوهر، کاغذ ممکن است بیشتر در معرض لکه دار شدن یا خراب شدن باشد در حالی که جوهر هنوز مرطوب است.

نتیجه گیری

اگرچه هر دو فناوری چاپ در خانه‌ها و ادارات جایگاهی دارند، اما احتمالاً یکی نیازهای شما را بهتر از دیگری برآورده می‌کند.
همه چیز به این بستگی دارد که شما می‌خواهید به چه چیزی برسید و اینکه چه فناوری در مورد چاپگرهای جوهرافشان در مقابل پرینترهای لیزری مناسب‌ترین است.

شما مشتریان گرامی می‌توانید برای خرید پرینتر، انتخاب مناسب و بررسی تفاوت پرینترهای لیزری و جوهرافشان با کارشناسان فروشگاه اینترنتی لوازم التحریر و ماشین‌های اداری شاهرخی در ارتباط باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.