مقالات

نحوه جلوگیری از خشک شدن جوهر کارتریج

جلوگیری از خشک شدن جوهر کارتریج

شاید شما هم از افرادی باشید که از دستگاه پرینتر استفاده می‌کنید. یکی از نکات مهم در مراقبت از دستگاه پرینتر جلوگیری از خشک شدن جوهر کارتریج است. امروزه افراد به دلیل قیمت بالای کارتریج‌ها باید در نگهداری از این قطعه مهم و کاربردی در چاپ اسناد دقت لازم را به خرج دهند.

از این رو در این مقاله اختصاصی با ذکر چند نکته از ساده‌ترین و مؤثرترین نکات مهم در رابطه با جلوگیری از خشک شدن جوهر کارتریج چاپگرها خواهیم پرداخت.

از آنجایی که کارتریج‌های جوهر بسیار گران قیمت هستند، به همین دلیل است که تعویض آن‌ها پس از بازه‌های زمانی مشخص، هزینه‌های جاری را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

با این حال، گاهی اوقات اگر جوهر کارتریج خشک شده باشد، تعویض کارتریج‌های جوهر تنها راه حل است. دلایل زیادی وجود دارد که به دلیل آن ممکن است جوهر چاپگر خشک شود.

8 نکته مهم در جلوگیری از خشک شدن جوهر کارتریج

اگر کارتریج‌ها خیلی نزدیک به منبع گرما باشند ممکن است خشک شوند. نگهداری کارتریج‌ها در محیط‌های دمای نامناسب و استفاده کمتر از چاپگر نیز دو دلیل اصلی در خشک شدن جوهر کارتریج هستند. مراقبت صحیح از کارتریج‌های جوهر برای افزایش طول عمر و دوام آنها بسیار ضروری است.

8 نکته مهم برای جلوگیری از خشک شدن جوهر کارتریج

در زیر نکاتی را ذکر کرده‌ایم که می‌توان با آن‌ها از خشک شدن جوهر کارتریج چاپگر جلوگیری کرد.

بیشتر از چاپگر خود استفاده کنید

کارشناسان اداری مالز استفاده از چاپگر را حداقل یک بار در هفته توصیه می‌کنند. استفاده کمتر از چاپگر یکی از بارزترین دلایل خشک شدن جوهر کارتریج است. استفاده منظم همه چیز را روان و باز نگه می‌دارد در غیر این صورت می‌تواند منجر به گرفتگی نازل‌ها شود که بزرگ‌ترین عامل هدر رفتن جوهر هستند.

چاپگرها برای استفاده به فاصله چندین ماه و یا هفته طراحی نشده‌اند؛ بنابراین، حتی اگر فقط یک صفحه آزمایشی را چاپ می‌کنید، به طور منظم از آنها استفاده کنید.

دمای اتاق را پیکربندی کنید

برای جلوگیری از خشک شدن جوهر کارتریج، حفظ دمای معمولی اتاق بسیار ضروری است. اگر کارتریج‌های جوهر در معرض دمای بسیار پایین یا بالا قرار بگیرند، احتمال خشک شدن آنها افزایش می‌یابد.

حفظ دمای حدود 68 درجه سانتیگراد توصیه می‌شود. در حالی که چاپگرها باید بین -15 تا 35 درجه سانتیگراد نگهداری شوند.

چاپگر را به درستی خاموش کنید

بزرگ‌ترین تنبلی که بسیاری از افراد نشان می‌دهند، خاموش کردن نادرست چاپگر است که ممکن است باعث آسیب جدی شود.

خاموش کردن چاپگر با استفاده از دکمه پاور بسیار ضروری است. پس از فشار دادن دکمه روشن/خاموش، قبل از خاموش کردن دوشاخه و کشیدن دوشاخه، صبر کنید تا چراغ برق کم شود.

انجام این کار به چاپگر اجازه می‌دهد تا کارتریج‌های جوهر را به یک موقعیت مناسب درپوش منتقل کند.

کارتریج‌های جوهر خود را به درستی ذخیره کنید

خرید چند کارتریج جوهر اضافی باعث می‌شود در صورت خشک شدن جوهر کارتریج، کارتریج دیگری را جایگزین آن کنید. در مواقعی که نیازی نیست برای خرید کارتریج جوهر جدید منتظر بمانید، می‌تواند در موارد نیاز فوری کمک کند. اما نگهداری این کارتریج‌های اضافی به درستی و در محیط‌های مناسب بسیار ضروری است.

شارژ کردن کارتریج برای جلوگیری از خشک شدن جوهر

نگهداری نامناسب کارتریج می‌تواند منجر به هدر رفتن جوهر شود. به همین دلیل انجام صحیح آن بسیار مهم است. این مراحل را دنبال کنید تا کارتریج جوهر خود را به درستی ذخیره کنید.

کارتریج جوهر را در وضعیت عمودی نگه دارید. نگهداری کارتریج در هر موقعیت دیگری ممکن است باعث مشکلات کیفیت چاپ شود.

کارتریج‌های جوهر را در مکانی خشک، تاریک و ایمن نگهداری کنید. از حفظ دمای مناسب اطمینان حاصل کنید.

اگر از چاپگر خود استفاده نمی‌کنید آن را خاموش کنید

اگر به استفاده از چاپگر برای مدت زمان نامشخصی ندارید، در اسرع وقت آن را خاموش کنید. چاپگر باید با فشار دادن دکمه پاور خاموش شود. به دلیل انجام این کار، بسیاری از دستگاه‌ها به طور خودکار هدهای چاپ را در یک موقعیت محافظت شده حرکت می‌دهند.

برای پر کردن کارتریج چاپگر از افراد متخصص کمک بگیرید

هنگام پر کردن مجدد کارتریج چاپگر، سپردن آن به افراد متخصص در این زمینه الزامی است. انتخاب گزینه قابل شارژ مجدد یک راه حل مقرون به صرفه است.

اگر این کار به دست خودتان اشتباه انجام شود، ممکن است هوا به داخل کارتریج جوهر نفوذ کند که در نهایت می‌تواند منجر به خشک شدن جوهر و گرفتگی سر نازل شود. همچنین ممکن است مقدار قابل توجهی جوهر هدر برود. گزینه قابل شارژ مجدد بسیار مشکل و خطرناک است. البته ما در مقالات قبلی در رابطه با نحوه و آموزش شارژ کارتریج پرینتر صحبت کرده‌ایم.

هد کارتریج را به طور منظم تمیز کنید

تمیز کردن منظم هد کارتریج برای داشتن یک چاپ کارآمد و بدون کشش بسیار ضروری است. هد کارتریج که به خوبی تمیز نشده‌اند می‌تواند منجر به چاپ نامشخص و رگه‌ای شود و در نتیجه یکی از موارد مهم در جلوگیری از خشک شدن جوهر کارتریج محسوب می‌شود.

اکثر چاپگرهای امروزی دارای ابزارهای داخلی تمیز کردن خودکار هد کارتریج هستند. با این حال، در مدل‌های قدیمی‌تر، کاربر هد کارتریج را به صورت دستی تمیز می‌کند.

کارتریج‌های جوهر خود را مرطوب کنید

مرطوب کردن کارتریج‌های جوهر به طور قابل توجهی دوام و طول عمر آنها را افزایش می‌دهد، به خصوص اگر به طور منظم از چاپگر استفاده نمی‌کنید. زیبایی مرطوب کردن کارتریج جوهر در این است که مجبور نیستید هر چند وقت یکبار تست‌های چاپ را انجام دهید.

مرطوب کردن کارتریج برای جلوگیری از خشک شدن جوهر

بنابراین، به نوعی در مصرف جوهر نیز صرفه جویی می‌کند و یکی از نکات مهم در جلوگیری از خشک شدن کارتریج است.

شما می‌توانید مراحل زیر را برای مرطوب کردن کارتریج جوهر خود دنبال کنید:

  • در طول عمل از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید.
  • کارتریج را از چاپگر خارج کنید.
  • برای جلوگیری از گرفتگی، هر یک از سطوح بالای کارتریج را با استفاده از یک حوله کاغذی تمیز و مرطوب تمیز کنید.
  • قبل از قرار دادن مجدد کارتریج جوهر روی چاپگر، رطوبت اضافی را پاک کنید.

نتیجه گیری

با پیروی از مؤثرترین پیشنهادها، نکات و ترفندهایی که در این مقاله در رابطه با جلوگیری از خشک شدن جوهر کارتریج ذکر شد، می‌توانید به راحتی از جوهر چاپگر خود در برابر هدر رفتن محافظت کنید و در نهایت در هزینه‌هایی که به سختی به دست آورده‌اید، صرفه جویی کنید. اگر فکر می‌کنید که ما هر گونه پیشنهاد یا توصیه‌ای را درباره نحوه جلوگیری از خشک شدن جوهر چاپگر از دست داده‌ایم، به ما اطلاع دهید.

در نهایت، خرید یک چاپگر با ابزار تمیز کردن خودکار هد داخلی می‌تواند بسیاری از مشکلات نگران کننده شما را حل کند. برای رفع سؤالات خود در این زمینه از جمله شارژ کارتریج با کارشناسان متخصص فروشگاه اینترنتی اداری مالز در ارتباط باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *